Vaikų užspringimas

Pats svarbiausias skirtumas nuo suaugusiųjų algoritmo yra tas, kad kūdikiams negalima atlikti pilvo spustelėjimų. Nors pilvo spustelėjimai gali sukelti sužalojimų bet kokio amžiaus žmonėms, jie ypatingai pavojingi kūdikiams ir mažiems vaikams. Kadangi tokio amžiaus vaikų šonkaulių padėtis yra horizontali, traumos atveju sužalojami viršutinės pilvo dalies organai. Dėl šios priežasties skiriasi užspringimo gydymo rekomendacijos kūdikiams ir vaikams.

1 pav. Vaikų užspringimo algoritmas

Kaip nustatyti kvėpavimo takų obstrukciją svetimkūniu

Kai į kvėpavimo takus patenka svetimkūnis, vaikas iškart pradeda kosėti, kad jį pašalintų. Spontaniškas kosulys yra veiksmingesnis ir saugesnis nei bet koks manevras, kurį gali atlikti teikiantis pagalbą asmuo. Tačiau jei vaikas nekosėja arba kosulys neefektyvus, ir svetimkūnis visiškai užkemša kvėpavimo takus, vaikas gali greitai uždusti. Taigi KTOS atveju aktyvių veiksmų reikia imtis tik tuomet, kai kosulys pasidaro neefektyvus, bet tada jie turi būti atlikti greitai ir užtikrintai. Dauguma springimo epizodų kūdikiams ir vaikams įvyksta žaidžiant arba valgant, kai šalia būna vaiką prižiūrintis asmuo. Todėl dažniausiai šie atvejai atsitinka liudininkų akivaizdoje ir pagalba pradedama teikti, kol vaikas dar sąmoningas. Kvėpavimo takų obstrukcijai svetimkūniu būdingas staiga atsiradęs kvėpavimo sutrikimas, kai kartu pasireiškia kosulys, žiaukčiojimas ar stridoras. Panašūs požymiai ir simptomai gali būti susiję su kitomis kvėpavimo takų obstrukciją sukeliančiomis priežastimis, pvz., laringitu ar epiglotitu. Šių ligų atveju gydymas skirsis nuo KTOS. Įtarkite KTOS, jei pradžia buvo labai staigi, nėra kitų ligos požymių, jei anamnezėje yra kitų gaivintojui įtarimą keliančių veiksnių, pvz., prieš atsirandant simptomams vaikas valgė arba žaidė su smulkiais daiktais.

Pagalba KTOS atveju

1. Saugumas ir pagalbos kvietimas

Svarbiausia yra saugumas: gaivintojai neturi rizikuoti savo gyvybe ir turėtų rinktis saugiausią būdą suteikti pagalbą užspringusiam vaikui.

Jei vaikas efektyviai kosėja, nereikia jokių išorinių manevrų. Paskatinkite vaiką kosėti ir stebėkite jo būklę. Jei vaiko kosulys yra (arba tampa) neefektyvus, iš karto šūktelėkite, kad reikia pagalbos ir įvertinkite vaiko sąmonės lygį.

2. Sąmoningas vaikas, kuriam yra KTOS

Jei vaikas dar sąmoningas, bet nebekosi arba kosulys neefektyvus, atlikite smūgius į tarpumentę

Jei smūgiai į tarpumentę nepalengvina KTOS, atlikite krūtinės ląstos spūstelėjimus kūdikiui arba pilvo spūstelėjimus vyresniems vaikams. Šie manevrai sukelia kosulį, padidina spaudimą krūtinės ląstoje ir padeda iššokti svetimkūniui.

Kvėpavimo takų obstrukcijos svetimkūniu požymiai

Bendrieji KTOS požymiai

  • Įvyko liudininkų akivaizdoje
  • Kosulys, springimas
  • Staigi pradžia
  • Ką tik valgė ar žaidė su smulkiais daiktais
Visiška KTOSDalinė KTOS
Neefektyvus kosulysEfektyvus kosulys
Negali kalbėtiVerkia arba atsako į klausimus
Nebylus kosulysGarsiai kosėja
Negali kvėpuotiPrieš kosėdamas gali įkvėpti
Cianozė (mėlynuoja)Sąmoningas

Smūgiai į tarpumentę kūdikiams

  • Laikykite kūdikį galva žemyn, pilvu į apačią, kad gravitacijos jėga padėtų svetimkūniui pasišalinti.
  • Pagalbą teikiantis asmuo turi atsisėsti ar atsiklaupto, kad galėtų saugiai paguldyti kūdikį sau ant kelių.
  • Prilaikykite kūdikio galvą vienos rankos nykštį uždėję ant apatinio žandikaulio kampo ir dar vienu ar dviem tos pačios rankos pirštais suimdami kitą apatinio žandikaulio kampą.
  • Nespauskite minkštųjų audinių po žandikauliu, nes taip tik padidinsite kvėpavimo takų obstrukciją.
  • Vienos rankos delno pakyla suduokite penkis staigius smūgius į tarpumentę.
  • Tikslas yra ne suduoti visus penkis smūgius, o kad su kiekvienu smūgiu sumažėtų obstrukcija.

Smūgiai į tarpumentę vyresniems nei 1 metų vaikams

  • Smūgiai į tarpumentę būna efektyvesni, jei vaikas yra galva žemyn.
  • Mažą vaiką galima pasiguldyti ant kelių kaip kūdikį.
  • Jei tai neįmanoma, prilaikykite vaiką, kad jis būtų palinkęs į priekį ir suduokite smūgius į tarpumentę iš nugaros. Jei smūgiai į tarpumentę nepadėjo pašalinti svetimkūnio, ir vaikas vis dar yra sąmoningas, atlikite krūtinės ląstos spūstelėjimus kūdikiams arba pilvo spūstelėjimus vaikams. Nedarykite pilvo spūstelėjimų (Heimlicho manevro) kūdikiams.

Krūtinės ląstos spustelėjimai kūdikiams

  • Paguldykite kūdikį ant nugaros galva žemyn. Saugus būdas tai padaryti yra paguldžius kūdikį ant laisvosios rankos ir pirštais suėmus jo pakaušį.
  • Prilaikykite kūdikį, padėję ranką išilgai (ar skersai) šlaunies.
  • Nustatykite vietą krūtinės ląstos paspaudimams atlikti (apatinėje krūtinkaulio dalyje, per vieną pirštą virš kardinės krūtinkaulio ataugos).
  • Atlikite penkis krūtinės ląstos spūstelėjimus, kurie panašūs į krūtinės ląstos paspaudimus, bet turi būti staigesni ir atliekami rečiau.

Pilvo spustelėjimai vyresniems nei 1 metų vaikams

  • Atsistokite arba atsiklaupkite vaikui iš nugaros, apkabinkite rankomis jo liemenį.
  • Sugniaužkite kumštį ir uždėkite jį tarp bambos ir krūtinkaulio kardinės ataugos.
  • Kumštį apglėbkite kita ranka ir staigiai spūstelėkite gilyn ir į viršų.
  • Pakartokite iki penkių kartų.
  • Nespauskite kardinės ataugos ar šonkaulių, nes taip galite sužaloti pilvo organus. Atlikę krūtinės ląstos ar pilvo spustelėjimus, pakartotinai yra sąmoningas, tęskite smūgius į tarpumentę ir krūtinės ląstos (kūdikiui) ar pilvo (vaikams) spūstelėjimus. Šaukitės pagalbos arba paprašykite, kad kas nors pakviestų pagalbą, jei ji dar neatvyko. Šiame etape nepalikite vaiko vieno. Jei svetimkūnį pavyko sėkmingai pašalinti, įvertinkite vaiko klinikinę būklę. Dalis svetimkūnio gali likti kvėpavimo takuose ir sukelti komplikacijų. Jei kyla abejonių, kreipkitės į medikus. Pilvo spūstelėjimai gali sužaloti vidaus organus, todėl visi nukentėjusieji, kuriems buvo taikyti pilvo spūstelėjimai, turi būti apžiūrėti gydytojo.

3. Nesąmoningas vaikas, kuriam yra KTOS

Jei vaikas, kuriam įvyko KTOS, yra nesąmoningas arba prarado sąmonę, paguldykite jį ant kieto, lygaus paviršiaus. Šaukitės pagalbos arba paprašykite, kad kas nors pakviestų pagalbą, jei ji dar neatvyko. Nepalikite vaiko vieno, imkitės toliau išvardytų veiksmų.

Kvėpavimo takų atvėrimas. Pražiodykite ir pažiūrėkite, ar nieko nesimato burnoje. Jei ką nors matote, pabandykite svetimkūnį pašalinti vienu piršto judesiu. Nebandykite to daryti aklai ar daug kartų braukyti pirštu, nes taip svetimkūnį nustumsite dar giliau į ryklę ir ją sužalosite.

Įpūtimai. Atverkite kvėpavimo takus atlošdami galvą ir pakeldami smakrą, tada atlikite penkis įpūtimus. Įvertinkite kiekvieno įpūtimo efektyvumą: jei po įpūtimo nepakyla krūtinės ląsta, pakeiskite galvos padėtį ir bandykite dar kartą.

Krūtinės ląstos paspaudimai ir pradinis gaivinimas.

  • Atlikite penkis įpūtimus ir jei nėra reakcijos (vaikas nepradedam judėti, kosėti, pats kvėpuoti), pereikite prie krūtinės ląstos paspaudimų nevertindami kraujotakos. Apie vieną minutę gaivinkite, po to eikite kviesti GMP (jei to dar nepadarė kas nors kitas).
  • Kai atveriate kvėpavimo takus norėdami atlikti įpūtimus, pažiūrėkite, ar burnoje nesimato svetimkūnio.
  • Jei matosi svetimkūnis, pabandykite jį pašalinti vienu piršto judesiu.
  • Jei kliūtį pavyko pašalinti, atverkite ir patikrinkite kvėpavimo takus taip, kaip aprašyta aukščiau. Jei vaikas nekvėpuoja, tęskite įpūtimus.
  • Jei vaikas atgauna sąmonę ir pats pradeda pakankamai kvėpuoti, paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį ir sekite kvėpavimą bei sąmonės lygį, kol atvyks GMP.

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai