Tvarstymas 3 dalis

Šiame skyriuje, apžvelgsime trikampio formos tvarsčio panaudojimo galimybes. Trikampio formos tvarsčiai yra vieni svarbiausių reikmenų pirmosios pagalbos rinkiniuose; ten dažniausiai galima rasti keletą jų rūšių. Dažniausiai didelis trikampio formos  tvarstis naudojamas gaminti perpetės raiščiui. Pagrindinės raiščio funkcijos yra palaikyti ir imobilizuoti sužeistą kūno dalį, o kai kuriais atvejais stabdyti kraujavimą iš žaizdos. Šiame skyriuje išmoksime kaip surišti stačiuosius ir plačiuosius trikampius raiščius, taip pat išmoksime kaip reikia sutvarstyti galvą.

Galvos tvarstymas

Pirmiausia uždėkite marlės tamponą ant žaizdos , ypač jei žaizda stipriai kraujuoja. Tai padės sutvarstyti tvirčiau.  Jei  žaizda kraujuoja per tvarstį, užriškite dar vieną ant viršaus, kad nesutrikdytumėt kraujo krešulio susidarymo žaizdoje. Galite naudoti ir juostinį tvarstį, tačiau jis nėra toks stabilus.

1. Galvos priekyje uždėkite sulenktą ilgiausią trikampio tvarsčio  kraštinę.

2. Suimkite uodegas pakaušyje ir gana stipriai spausdami jas sukryžiuokite.

3. Apjuoskite galvą uodegomis ir suriškite ties kaktos viduriu.

4.Pakaušyje likusią laisvą tvarsčio dalį uždėkite ant viršugalvio ir pritvirtinkite žiogeliu ar lipnia juosta.

Raiščiais dažniausiai palaikoma ranka. Jie dar skirstomi į plačiuosius, kurie prilaiko ranką horinzontaliai, ir stačiuosius, kurie prilaiko ranką ir mažina tinimą bei kraujavimą. Statusis raištis taip pat padeda šonkaulių lūžių atvejais.

Stačiojo raiščio užrišimas

Šis statusis, arba keliamasis, raištis stabdo kraujavimą iš pirštų ar dilbio, padeda malšinti skausmą ir imobilizuodamas galūnę apsaugo nuo tolimesnių pažeidimų. Jis taip pat gali būti naudojamas esant nudegimams, kad sumažėtų tinimas.

1. Sulenkite ranką taip, kad pirštai liestų priešingos pusės raktikaulį.

2. Uždėkite trikampio formos tvarstį taip, kad ilgoji kraštinė būtų priešingoje nei sužeista ranka pusėje, o smailasis kampas atsuktas į sužeistą pusę.

3. Užlenkite tvarstį už alkūnės ir dilbio. Laisvą galą dėkite už nugaros.

4. Ties sveikosios pusės raktikauliu suriškite abu tvarsčio galus.

5.Kad apsaugotumėte tvarstį ties alkūne, užlenkite audinį arba susekite jį žiogeliu.

Plačiojo raiščio užrišimas

Šio tipo raištis naudojamas esant plaštakos traumai (lūžiui patempimui). Šis raištis imobilizuoja galūnę ir gali būti užrištas daugybę kartų.

1. Paprašykite, kad nukentėjusysis prilaikytų savo ranką iš apačios. Dabar padėkite tvarstį tarp rankos ir kūno taip, kad ilgoji kraštinė eitų išilgai sveikosios pusės.

2. Pakelkite apatinį tvarsčio kampą ir suriškite (arba susekite) su kitu per petį permestu kampu, o mazgo galus paslėpkite.

3. Kai sutvirtinote galus, nukentėjusysis gali nebeprilaikyti sužeistos rankos.

4. Baikite rišti susegdami medžiagą ties alkūne. Štai kaip turėtų atrodyti užrištas raištis.

Keli būdai, kaip galima improvizuoti

Jei nelaimingo atsitikimo vietoje tokio neturite, tada jums gali tekti improvizuoti: panaudokite apsuktą švarko ar marškinių kraštą bei marškinių arba švarkelio rankovę.

1. Panaudokite apsuktą švarkelio kraštą.

2. Atsekite švarko sagą ir įstatykite ranką į tarpą.

3. Švarkelio ar marškinių rankovę prisekite prie krūtinės.

4. Pasinaudokite pėdkelnėmis arba diržu.

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai