Sunki alerginė reakcija- anfilaksija

Anafilaksija- tai sunki alerginė reakcija į svetimą ir susvetimėjusią biologiškai aktyvią medžiagą, kurios poveikio metu pažeidžiamos įvairios organų sistemos (dažniausiai – oda, kvėpavimo, virškinimo ir širdies- kraujagyslių sistemos).

Simptomai

  • Dusulys.
  • Odos paraudimas, dilgėlinis bėrimas, niežėjimas.
  • Veido, vokų, lūpų, liežuvio paburkimas.
  • Silpnas, greitas pulsas.
  • Pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
  • Galvos svaigimas, nualpimas, sąmonės praradimas.

1. pav Anafilaksijos požymiai

Dažniausi alergenai galintys sukelti anafilaksinę reakciją

  • Vaistai (ypač penicilinas).
  • Maistas, ypač graikiniai riešutai, žemės riešutai, žuvis, jūros gėrybės.
  • Vabzdžio įkandimas: bitės, vapsvos, skruzdės.

2 pav. Dažniausi alergenai sukeliantys anafilaksinę reakciją.

Pirmieji ligos požymiai dažniausiai pasireiškia praėjus kelioms sekundėms ar minutėms po kontakto su alergenu (pvz. Vabzdžio įgėlimo), tačiau gali atsirasti ir vėliau (per 2 valandas).

Pirmoji pagalba

  1. Paskambinkite bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 ir iškvieskite greitąją medicinos pagalbą. Jei įmanoma, surinkite informacijos apie galimą alergeną ir jį pašalinkite.
  2. Paklauskite nukentėjusiojo, ar jis turi su savimi adrenalino švirkštą (paprastą švirkštą arba automatinį- autoinjektorių) ir padėkite nukentėjusiajam susišvirkšti adrenalino į raumenis.
  3. Nukentėjusiajam suteikite tokią padėtį, kuri jam būtų patogi. Jei vyrauja dusulys, tai – sėdima padėtis. Jeigu nukentėjusysis jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir kojas pakelkite aukščiau nei jo galva.
  4. Atlaisvinkite nukentėjusiajam drabužius, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jokiu būdu neduokite nieko gerti.
  5. Jei ligonis vemia ar kraujuoja iš burnos paverskite žmogų ant šono, ar paguldykite į stabilią šoninę padėtį, kad būtų išvengta užspringimo.
  6. Stebėkite gyvybinius požymius- sąmonę (ar kalbinamas žmogus atsako), pulsą ir kvėpavimą, kol atvyks medikai.
  7. Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus ir įvertinkite kvėpavimą; jei jis nekvėpuoja pradėkite gaivinimą (30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimai).
  8. Nukentėjusįjį būtina vežti į gydymo įstaigą nors ir pagerėtų sveikata. Po anafilaksijos dažnai simptomai atsikartoja. Todėl būtina, kad toks žmogus būtų stebimas gydymo įstaigoje bent kelias valandas.

Svarbu

Jei jūs esate su žmogumi, kuriam pasireiškė anafilaksijos požymiai, nelaukite kol simptomai sumažės. Kvieskite GMP 112 kuo greičiau. Sunkiais atvejais negydoma anafilaksija per kelias valandas gali sukelti mirtį. Antihistaminių priešalerginių vaistų tokių kaip tavegilis, nepakanka gydant anafilaksiją. Jie padeda sumažinti alerginės reakcijos simptomus, tačiau veikia per lėtai, kad padėtų ūmios reakcijos metu.

Jei jūs praeityje esate patyręs sunkią alerginę reakciją, paprašykite gydytojo, kad jis jums išrašytų adrenalino autoinjektorių ir nešiokitės jį su savimi.

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai