Kūdikių ir vaikų pradinis gaivinimas - Europos gaivinimo tarybos rekomendacijos

Praeivio ar artimojo atliktas pradinis gaivinimas nesąmoningam ir nekvėpuojančiam vaikui ir suaugusiajam yra susijęs su geresne neurologine išeitimi. Gaivintojas, kuris yra išklausęs kursus apie suaugusiųjų pradinį gaivinimą, bet neturi jokių specifinių žinių apie vaikų gaivinimą - vaiką turėtų gaivinti taip kaip suaugusįjį, nes baigtis bus blogesnė, jei jis nedarys nieko. Tačiau, idealiausia yra įvesti 5 gelbstinčiuosius oro įpūtimus į vaiko burna prieš pradedant įprastinę suaugusiojo pradinio gaivinimo seką, nes vaikai priešingai nei suaugusieji dažniausiai netenka sąmonės dėl kvėpavimo sustojimo, o suaugusieji dėl širdies sustojimo. Tad vaikams šie įpūtimai gali būti gyvybiškai svarbūs.

Tad asmenys (ne medikai), kurie nuolat dirba su vaikais (pvz. Gelbėtojai, mokytojai, darželio auklėtojos, darželių med. seserys) turėtų mokėti atlikti modifikuotą suaugusiųjų pradinį gaivinimą: atlikti 5 pradinius gelbstinčiuosius įpūtimus, tada 1 minutę atlikti pradinio gaivinimo seką kaip ir gaivinant suaugusįjį, tuomet kviesti pagalbą telefonu 112.

Plačiau

Pirmoji pagalba karščiuojančiam vaikui

Karščiavimas tai kūno temperatūros pakilimas dėl organizme vykstančių uždegiminių procesų.  Uždegimą gali sukelti virusai, bakterijos ir kitos priežastys. Dažniausiai karščiavimo priežastis yra normali vaiko reakcija į virusinę infekciją, bet kartais tai gali būti gyvybei pavojinga bakterinė infekcija: sepsis, meningitas, kaulų ar sąnarių infekcija ir kt.

Karščiavimas yra nustatomas kai temperatūra pakyla virš normos (normali vaiko temperatūra pažastyje iki 37,2°C, tiesiojoje žarnoje iki 37,4°C):

  • Kūdikių iki 3 mėnesių amžiaus daugiau nei 38°C
  • Vaikų nuo 3 iki 36 mėnesių amžiaus daugiau nei 38,1°C
  • Vaikų nuo 3 metų amžiaus daugiau nei 38,4 °C
Plačiau

Epilepsijos priepuolis

Epilepsija – sunki liga, pasireiškianti priepuoliais, kai gali išnykti sąmonė, atsiranda traukuliai, pasikeičia elgesys, sutrinka orientacija. Pats ligonis negali koreguoti savo veiksmų, todėl labai svarbu suteikti pirmą pagalbą ir jam nepakenkti.

Plačiau

Kraujavimo stabdymas

Įvairių nelaiminių ar nelaimingų atsitikimų metu pirmiausia pastebimas kraujas, todėl laiku suteikta pirmoji pagalba kraujuojant – itin svarbus, tačiau tuo pačiu didelės atsakomybės reikalaujantys veiksmas. Visgi, jei vadovausitės šiais žingsniais, ją suteiksite tikslingai ir efektyviai.

1-mas žingsnis: tiesioginis spaudimas

Tai pats svarbiausias žingsnis. Jo esmė yra užspausti kraujagyslę iš kurios kraujuoja. Kraujas turi sukrešėti, kad galėtų prasidėti gijimo procesas ir sustotų kraujavimas. Rankos pirštais arba delnu mechaniškai spauskite kraujuojančią vietą. Uždenkite žaizdą specialiu tvarsčiu (gazu) ar švariu audiniu ir stipriai prispauskite ranka. Toks spaudžiamasis tvarstis sulaiko kraują žaizdoje ir padeda sulipti kraujo komponentams – suformuoja krešulį. Jei tvarstis permirksta krauju, uždėkite antrą sluoksnį. Niekada nenuimkite tvarsčio. Nuimant krauju permirkusį tvarstį nuo žaizdos, kartu nusiima ir gyvybingi krešėjimo faktoriai, todėl kraujavimas tęsiasi toliau.

Plačiau

Pirmosios pagalbos kursai vairuotojams

pirmoji pagalba vairuotojams

Įvykus nelaimei, ypač svarbu iš karto suteikti pirmąją pagalbą vairuotojams, tačiau medikai ne visuomet spėja atvykti į įvykio vietą. Svarbus žingsnis pirmosios pagalbos kursai vairuotojams padeda pagalbą suteikti tinkamai.

Plačiau

Pirmoji pagalba apsinuodijus

apsinuodijimas

Apsinuodijimas maistu, alkoholiu, vaistais, cheminėmis ar kitomis medžiagomis – pakankamai dažnas reiškinys, todėl labai svarbu laiku atpažinti pagrindinius simptomus ir suteikti žmogui pirmąją pagalbą apsinuodijus.

Plačiau