Suaugusiųjų pradinis gaivinimas - 2015 m. Europos gaivinimo tarybos rekomendacijos

Staigus širdies sustojimas yra pagrindinė mirties priežastis Europoje. Staiga sustojus širdžiai šalia esantys stebėtojai nedelsiant turėtų atlikti pradinį gaivinimą ir elektrinę defibriliaciją. Neretai širdis sustoja dėl kvėpavimo sustojimo skendimo ar užspringimo, asfikcijos atvejais. Gelbstintytieji įpūtimai ir krūtinės ląstos paspaudimai šiuo atveju taip pat yra kritiškai svarbūs sėkmingam šių aukų atgaivinimui.

Plačiau

Užspringimas 2015 m

Pristatome naujausias 2015 m.  Europos gaivinimo tarybos rekomendacijas, apie tai kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringusiam suaugusiajam. Jos praktiškai nesiskiria nuo prieš tai buvusių rekomendacijų.

Plačiau

Vaikų užspringimas

Pats svarbiausias skirtumas nuo suaugusiųjų algoritmo yra tas, kad kūdikiams negalima atlikti pilvo spūstelėjimų. Nors pilvo spūstelėjimai gali sukelti sužalojimų bet kokio amžiaus žmonėms, jie ypatingai pavojingi kūdikiams ir mažiems vaikams. Kadangi tokio amžiaus vaikų šonkaulių padėtis yra horizontali, traumos atveju sužalojami viršutinės pilvo dalies organai. Dėl šios priežasties skiriasi užspringimo gydymo rekomendacijos kūdikiams ir vaikams.

Plačiau

Pirmoji pagalba skęstančiajam

Skendimas tai dažna atsitiktinės mirties priežastis ir kad ir kaip būtų gaila  Lietuva Europos sąjungoje yra lyderė pagal skęstančiųjų skaičių.  Skubūs ir efektyvūs nelaimės liudininkų, gelbėtojų ir medicinos personalo atlikti veiksmai gali padėti laimėti kovą tarp gyvybės ir mirties. Tačiau vanduo yra pavojinga stichija žmogui, kuris nemoka gerai plaukti (gerai plaukti reiškia: gebėti nuplaukti nesustojus 400m ir daugiau arba plūduriuoti 30 minučių vandens paviršiuje). Neseniai atlikto tyrimo duomenimis tik trečdalis lietuvaičių moka gerai plaukti, o skęstančiųjų gelbėjmo įgūdžių tikrai trūksta daugeliui, tad neretai ir patys gelbėtojai žūsta padėdami. Šiame straipsnyje apžvelgiame pačias naujausias Europos gaivinimo tarybos rekomendacijas, skirtas būtent skęstančiųjų gelbėjimui ir pirmajai pagalbai skendimo atveju.

Plačiau

Anafilaksija 2015 m.

Anafilaksija- tai gyvybei pavojinga, greitai besivystanti alerginė reakcija, kuri pažeidžia dvi ir daugiau organų sistemų: odos, kvėpavimo, virškinimo, širdies ir kraujagyslių.

Dažniausi alergenai sukeliantys anafilaksiją skirtingo amžiaus atstovams

  • Kūdikiai ir maži vaikai: kiaušiniai, karvės pienas
  • Vyresni vaikai: riešutai (ypač graikiniai ir žemės), žuvis, vėžiagyviai
  • Suaugusieji: vaistai (ypač penicilina) ir vabzdžių įgėlimai (bitės, vapsvos, skruzdės)
Plačiau

Kūdikių ir vaikų pradinis gaivinimas - 2015 metų Europos gaivinimo tarybos rekomendacijos

Praeivio ar artimojo atliktas pradinis gaivinimas nesąmoningam ir nekvėpuojančiam vaikui ir suaugusiajam yra susijęs su geresne neurologine išeitimi. Gaivintojas, kuris yra išklausęs kursus apie suaugusiųjų pradinį gaivinimą, bet neturi jokių specifinių žinių apie vaikų gaivinimą - vaiką turėtų gaivinti taip kaip suaugusįjį, nes baigtis bus blogesnė, jei jis nedarys nieko. Tačiau, idealiausia yra įvesti 5 gelbstinčiuosius oro įpūtimus į vaiko burna prieš pradedant įprastinę suaugusiojo pradinio gaivinimo seką, nes vaikai priešingai nei suaugusieji dažniausiai netenka sąmonės dėl kvėpavimo sustojimo, o suaugusieji dėl širdies sustojimo. Tad vaikams šie įpūtimai gali būti gyvybiškai svarbūs.

Tad asmenys (ne medikai), kurie nuolat dirba su vaikais (pvz. Gelbėtojai, mokytojai, darželio auklėtojos, darželių med. seserys) turėtų mokėti atlikti modifikuotą suaugusiųjų pradinį gaivinimą: atlikti 5 pradinius gelbstinčiuosius įpūtimus, tada 1 minutę atlikti pradinio gaivinimo seką kaip ir gaivinant suaugusįjį, tuomet kviesti pagalbą telefonu 112.

Plačiau