Suaugusiųjų pradinis gaivinimas

Pirmoji pagalba gali tapti lemtingu žingsniu siekiant išgelbėti žmogaus gyvybę, tačiau tikrai ne kiekvienas žino, kaip suteikti pirmą pagalbą. Pirmosios pagalbos teikimo aprašymas arba pirmosios pagalbos teikimo atmintinė leis iš arčiau susipažinti su svarbiausiais veiksmais – žinodami šią informaciją, galėsite būti užtikrinti, jog Jūsų teikiama pirma pagalba bus tikslinga ir efektyvi.

Staigus širdies sustojimas yra pagrindinė mirties priežastis Europoje. Staiga sustojus širdžiai šalia esantys stebėtojai nedelsiant turėtų atlikti pradinį gaivinimą ir elektrinę defibriliaciją. Neretai širdis sustoja dėl kvėpavimo sustojimo skendimo ar užspringimo, asfikcijos atvejais. Gelbstintytieji įpūtimai ir krūtinės ląstos paspaudimai šiuo atveju taip pat yra kritiškai svarbūs sėkmingam šių aukų atgaivinimui.

Plačiau

Užspringimas

Pristatome naujausias 2018 m.  Europos gaivinimo tarybos rekomendacijas, apie tai kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringusiam suaugusiajam. Jos praktiškai nesiskiria nuo prieš tai buvusių rekomendacijų.

Plačiau

Vaikų užspringimas

Pats svarbiausias skirtumas nuo suaugusiųjų algoritmo yra tas, kad kūdikiams negalima atlikti pilvo spūstelėjimų. Nors pilvo spūstelėjimai gali sukelti sužalojimų bet kokio amžiaus žmonėms, jie ypatingai pavojingi kūdikiams ir mažiems vaikams. Kadangi tokio amžiaus vaikų šonkaulių padėtis yra horizontali, traumos atveju sužalojami viršutinės pilvo dalies organai. Dėl šios priežasties skiriasi užspringimo gydymo rekomendacijos kūdikiams ir vaikams.

Plačiau

Pirmoji pagalba skęstančiajam

Skendimas tai dažna atsitiktinės mirties priežastis ir kad ir kaip būtų gaila  Lietuva Europos sąjungoje yra lyderė pagal skęstančiųjų skaičių.  Skubūs ir efektyvūs nelaimės liudininkų, gelbėtojų ir medicinos personalo atlikti veiksmai gali padėti laimėti kovą tarp gyvybės ir mirties. Tačiau vanduo yra pavojinga stichija žmogui, kuris nemoka gerai plaukti (gerai plaukti reiškia: gebėti nuplaukti nesustojus 400m ir daugiau arba plūduriuoti 30 minučių vandens paviršiuje). Neseniai atlikto tyrimo duomenimis tik trečdalis lietuvaičių moka gerai plaukti, o skęstančiųjų gelbėjmo įgūdžių tikrai trūksta daugeliui, tad neretai ir patys gelbėtojai žūsta padėdami. Šiame straipsnyje apžvelgiame pačias naujausias Europos gaivinimo tarybos rekomendacijas, skirtas būtent skęstančiųjų gelbėjimui ir pirmajai pagalbai skendimo atveju.

Plačiau

Anafilaksija

Anafilaksija- tai gyvybei pavojinga, greitai besivystanti alerginė reakcija, kuri pažeidžia dvi ir daugiau organų sistemų: odos, kvėpavimo, virškinimo, širdies ir kraujagyslių.

Dažniausi alergenai sukeliantys anafilaksiją skirtingo amžiaus atstovams

  • Kūdikiai ir maži vaikai: kiaušiniai, karvės pienas
  • Vyresni vaikai: riešutai (ypač graikiniai ir žemės), žuvis, vėžiagyviai
  • Suaugusieji: vaistai (ypač penicilina) ir vabzdžių įgėlimai (bitės, vapsvos, skruzdės)
Plačiau

Žalia korta darbui

darbo zalia korta

Kiekvienas darbas turi savo specifiką, tačiau tam tikros bendros higienos normos (temperatūra darbo vietoje ir kt.) bei reikalavimai yra būdingi skirtingoms specialybėms. Tuomet reikalingas higienos pažymėjimas – žalia kortelė, leidžianti sėkmingai atlikti savo darbą.

Plačiau