SKENDIMŲ PREVENCIJOS PROJEKTAS „MAŽASIS GELBĖTOJAS“

Viena smagiausių ir naudingiausių vaikystės pramogų – maudynės upėje, ežere, jūroje ar baseine. Vanduo atpalaiduoja, gydo, teikia gyvybinės energijos ir atgaivos. Deja, vanduo kartais ir pražudo ar suluošina. VšĮ „Svarbus žingsnis“ meta iššūkį šiai stichijai ir sako: Lietuvoje vanduo bus tik džiaugsmas ir nerūpestingos vaikystės dalis!

Truputis liūdnos statistikos

Skendimas – tai problema, stipriai paliečianti Lietuvos vaikus, jaunuolius ir darbingo amžiaus žmones. 2010–2017 metais Lietuvoje nuskendo 1 518 žmonių, iš jų 116 (8 proc.) vaikai ir jaunuoliai iki 19 metų, 403 (26,5 proc.) jauni (20-44 m.) ir 674 (44,5 proc.) vidutinio amžiaus (45–64 m.) žmonės. Lietuvoje skendimas yra dažniausia netrauminė vaikų iki 10 metų mirties priežastis. Dėl netinkamos tėvų priežiūros 2010–2017 metais nuskendo 45 1–9 metų vaikai (Higienos instituto duomenys).

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuvoje įvykusių atsitiktinių paskendimų skaičius yra vienas didžiausių Europoje. 2013-aisiais vykusioje pasaulinėje skendimo prevencijos konferencijoje smurto ir traumų prevencijos programos PSO Europoje vadybininkas dr. Dinesh Sethi savo pranešime Lietuvą pateikė tokiame kontekste: „Trijų šalių (Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos), turinčių blogiausius rodiklius, nuskendimų dažnis yra 23 kartus didesnis nei trijų saugiausių šalių (Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų) nuskendimų dažnis.“ Nuskendusiųjų skaičius Lietuvoje pastaruosius 5 metus buvo 5–7,8/100000 gyventojų. Minėtų saugiausių šalių rodikliai yra 0,38–0,43/100000 gyventojų. Šios šalys daug dėmesio skiria vaikų švietimui ir mokymui plaukti. Mes tikime, kad ir Lietuvoje galima daugelio šių mirčių išvengti tinkamai šviečiant visuomenę.

Sakome NE liūdnai statistikai ir kviečiame dalyvauti projekte „Mažasis gelbėtojas“


Projektas „Mažasis gelbėtojas“ – tai linksmosios skendimo prevencijos pamokėlės, skirtos 5–9 metų vaikams, ir aiški, mokslu paremta informacija apie skendimo prevenciją bei pirmosios pagalbos teikimą vaikų tėvams ir pedagogams. Šis projektas – tai mūsų draugų, seniausios ir sėkmingiausiai skendimo prevencijos srityje Europoje dirbančios organizacijos Royal Life Saving Society UK (RLSS) patirties adaptavimas Lietuvoje.


Ką vaikai veiks projekto „Mažasis gelbėtojas“ metu?


Projekto metu vaikai mokysis džiaugtis vandeniu saugiai.


Pamokėlės susideda iš trijų dalių:


Pirmosios dalies metu vaikai mokysis atpažinti prie vandens tykančius pavojus keturiose su vandeniu susijusiose aplinkose: baseine, namuose, prie ežero ar upės ir prie jūros. Kalbėsime, kodėl pavojinga eiti maudytis be suaugusiųjų priežiūros. Praktikuosimės, kaip kviesti pagalbą ir kaip elgtis skęstant.
Antroji dalis skirta šmaikščios pasakos skaitymui ir analizei.
Trečioji dalis – pati smagiausia, nes spręsime ir spalvinsime užduočių lapus.


Ypač svarbus tėvų ir pedagogų dalyvavimas


Tėvams ir vaikus ugdantiems pedagogams esame paruošę lankstinukų su bendro pobūdžio mokslu paremta skendimo prevencijos informacija. Ja siekiama apsaugoti nuo skendimo ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius. Maloniai kviesime paskaityti, įsigilinti ir pasidalyti šiomis žiniomis su artimaisiais.
Vaikai linksmosios pamokėlės metu dovanų gaus užduočių lapus. Pedagogus labai kviesime ir skatinsime visus pavojus dar kartą aptarti ugdymo įstaigose, o tėvus – namuose.


Kas gali dalyvauti projekte?


Vilniaus miesto savivaldybės ugdymo įstaigos (vaikų darželiai, pradinės mokyklos ir bendrojo ugdymo mokyklos, kuriose yra pradinės klasės) ir vaikų vasaros stovyklos. 
Dalyvių amžius: 5–9 metai.
Grupės dydis: 20–25 vaikai grupėje.
Pamokėlės trukmė: apie 90 minučių.
Pamokėlės yra nemokamos ir vyks visą vasarą. Vietų skaičius ribotas.


Kaip dalyvauti projekte?


KVIEČIAME KREIPTIS ELEKTRONINIU PAŠTU INFO@SVARBUSZINGSNIS.LT ARBA TELEFONU
868616749. SUSITARSIME DĖL DATOS IR SUTEIKSIME VISĄ DOMINANČIĄ INFORMACIJĄ.