Salmoneliozė

Salmonelių sukelta infekcija yra dažnai pasitaikanti bakterinė žarnyno liga.  Paprastai salmonelės veisiasi gyvūnų ir žmonių žarnyne, o į aplinką patenka su išmatomis. Žmonės dažniausiai užsikrečia per užterštą vandenį arba maistą.
Labai dažnai žmonės užsikrėtę salmonelių bakterijomis nepajunta jokių simptomų, tačiau infekcija gali sukelti viduriavimą, karščiavimą ir pilvo spazmus.

Simptomai gali pasireikšti per 8 -72 valandas, po bakterijų patekimo į organizmą.  Dauguma sveikų žmonių pasveiksta per kelias dienas be specifinio gydymo.
Kai kurias atvejais reikalinga greitoji medicinos pagalba, kuomet salmoneliozės sukeltas viduriavimas sukelia dehidrataciją. Gyvybei pavojingos komplikacijos gali išsivystyti ir tuo atveju, jei infekcija išplinta į kitus organus. Jūsų rizika užsikrėsti salmonelių infekcija yra didesnė, jei jūs keliaujate į šalis, kuriose prastos sanitarijos sąlygos.


Simptomai
Paprastai samonelioze užsikrečiama valgant žalią arba ne visiškai išvirtą mėsą, paukštieną, kiaušinius ir kiaušinių produktus, taip pat valgant daržoves ar vaisius, kurie buvo plauti užterštu vandeniu. Inkubacinis periodas svyruoja nuo kelių valandų iki dviejų dienų. Galimi simptomai ir požymiai yra šie:
·    Viduriavimas
·    Karščiavimas
·    Pilvo spazmai
·    Pykinimas
·    Vėmimas
·    Drebulys
·    Galvos skausmas
·    Kraujas išmatose
Dažniausiai salmoneliozės sukelti simptomai praeina per 4-7 dienas, tačiau žarnyno veiklos atsistatymas gali užtrukti net keletą menesių.
Keletas salmonelių bakterijų tipų gali sukelti vidurių šiltinę, kuri kartais yra mirtina liga ir labiausiai paplitusi besivystančiose šalyse.


Priežastys
Kadangi salmonelių bakterijos gyvena ir veisiasia žmonių, gyvūnų ir paukščių žarnynę, jomis užsikrėsti galima valgant maisto produktus, kurie buvo užteršti išmatomis.  Dažniausiai užkrėsti maisto produktai yra:
Žalia mėsa, paukštiena ir jūros gėrybės. Išmatos gali patekti į žalią mėsą ir paukštieną skerdimo proceso metu. Jūros gėrybės gali būti užkrėstos, jei buvo sugautos iš užteršto vandens.
Žali kiaušiniai. Nors kiaušinio lukštas gali atrodyti puiki apsauga nuo bakterijų, kai kurios infekuotos vištos deda kiaušinius, kurie buvo užkrėsti salmonelėmis dar prieš susiformuojant lukštui. Žali kiaušiniai yra naudojami naminiam majonezui, olandiškam padažui ir kai kuriems desertams gaminti.
Vaisiai ir daržovės. Vaisiai ir daržovės, gali būti laistytos arba nuplautos derliaus ėmimo metu užterštu salmonelėmis vandeniu. Užterštumas gali pasitaikyti virtuvėje, kai žalios mėsos ar paukštienos skysčiai patenka ant maisto produktų, kurie nėra termiškai apdorojami prieš valgant, pavyzdžiui, salotos.
Žmonės po naudojimosi tualetu ar pakeitę vystyklus ir kruopščiai nenusiplovę rankų užteršia maistą jį gamindami. Infekcija į organizmą gali patekti, net jei jūs paliečiat ką nors kas yra užkrėstas bakterijomis, įskaitant naminius gyvūnėlius, ypač paukščius ir roplius, o po to įsikišate savo pirštus į burną. 


Rizikos veiksniai
·    Veiksniai, kurie gali padidinti riziką susirgti salmonelioze,
·    Veikla, kuri gali įtakoti glaudesnį kontaktą su salmonelių bakterijomis
·    Sveikatos sutrikimai, kurie gali susilpninti organizmo atsparumą infekcijoms.
Tarptautinės kelionės. Salmonelių bakterijos, įskaitant ir tipus, kurie sukelia vidurių šiltine, yra labiau paplitusios besivystančiose šalyse, kuriose prasta sanitarija.
Naminių paukščių ar roplių laikymas. Naminiai augintiniai, ypač paukščiai ir ropliai, gali būti užkrėsti salmonelių bakterijomis.
Skrandžio ar žarnyno sutrikimai
Jūsų kūnas natūraliai turi daug apsauginių mechanizmų nuo salmonelių infekcijos. Pavyzdžiui, stipri skrandžio rūgštis gali sunaikinti daug rūšių salmonelių bakterijų, tačiau kai kurie sveikatos sutrikimai arba vaistai gali susilpninti šią natūralią organizmo gynybą.
·    Antacidiniai vaistai. Jie sumažinti skrandžio rūgštingumą, todėl išgyvena daugiau salmonelių bakterijų.
·    Uždegiminė žarnyno liga. Šis sutrikimas pasireiškia žarnyno sienelių pažeidimais, todėl bakterijos ilgiau užsibūna organizme.
·    Neseniai vartoti antibiotikai. Šie vaistai gali sumažinti „gerųjų” bakterijų skaičių jūsų žarnyne, o tai gali pabloginti jūsų organizmo gebėjimą atsikratyti žalingųjų bakterijų.
Imuninės sistemos problemos
Šios medicininės problemos ar vaistai padidina riziką užsikrėsti salmanelioze, susilpnindamos imuninę sistemą:
·    AIDS
·    Pjautuvine anemija
·    Maliarija
·    Imunosupresiniai vaistai, vartojami po organų transplantacijos
·    Kortikosteroidai 


Komplikacijos
Salmoneliozė paprastai nėra pavojinga gyvybei, tačiau kai kuriems žmonėms – ypač kūdikiams ir mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms, žmonėms po organų transplantacijos, nėščioms moterims ir žmonėms su nusilpusia imunine sistema – išsivysčiusios komplikacijos gali būti pavojingos.
Dehidratacija. Jeigu negalite gerti pakankamai skysčių, kad pakeistumėte tuos, kuriuos jūs prarandate dėl užsitęsusio viduriavimo, jūs galite dehidratuoti. Įspėjamieji požymiai yra:
·    Sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas
·    Sausa burna ir liežuvis
·    Įdubusios akys
·    Sumažėjusi ašarų gamyba
Bakteriemija. Jei salmonelių infekcija patenka į jūsų kraujotaką (bakteriemija), ji gali užkrėsti viso kūno audinius, įskaitant:
·    Audinius supančius galvos ir nugaros smegenis (meningitas)
·    širdies audinius arba vožtuvus (endokarditas)
·    kaulus ar kaulų čiulpus (osteomielitas)
·    Kraujagyslių sieneles, ypač jei buvo atlikta kraujagyslių rekonstrukcija
Reaktyvusis artritas. Žmonėms, turėjusiems salmonelių, yra didesnė rizika susirgti reaktyviuoju artritu, kuris paprastai sukelia:
·    Akių uždegimą
·    Skausmą šlapinantis
·    Sąnarių skausmus


Pasiruošimas apsilankymui pas gydytoją
Dauguma žmonių susirgę salmonelioze net nesikreipia į gydytoją, kadangi pačios bakterijos savaime miršta per kelias dienas. Nepaisant to, tais atvejais, kai užkrėtusieji yra kūdikiai, vaikai, vyresnio amžiaus ar nusilpusio imuniteto suaugusieji, jei liga trunka ilgiau nei keletą dienų, pasireiškia dideliu karščiavimu, išmatose atsiranda kraujas, arba sukelia dehidrataciją, būtinai siekite medicininės pagalbos.
Jei jūs jau turite paskyrimą pas savo gydytoją, labai gerai idėja yra jam pasiruošti iš anksto. Štai šiek tiek informacijos, kuri jums pagelbėtų.

Ko tikėtis iš savo gydytojo
Jūsų gydytojas turi žinoti:
·    Kada liga prasidėjo
·    Koks vėmimo ar viduriavimo dažnis
·    Jei pastebėjo išmatose arba vėmaluose tulžies, kraujo, gleivių
·    Jei karščiuojate
·    Jei neseniai keliavo už šalies ribų 


Ką jūs galite daryti iki apsilankymo pas gydytoją
Stenkitės gerti daug vandens arba čiulpti ledukus tam kad išvengtumėte dehidratacijos.


Diagnozė
Salmoneliozė nustatoma atlikus bakteriologinį išmatų pasėlį, tačiau daugelis pacientų pasveiksta dar iki rezultatų atsakymo.
Jei gydytojas įtaria, kad bakterijos pateko į jūsų kraujotakos sistemą, jis gali paprašyti padaryti ir kraujo tyrimą.


Vaistai ir gydymas
Salmoneliozė gydoma atstatant skysčius ir elektrolitus, tik kai kuriais labai sunkiais atvejais pacientas yra guldomas į ligoninę ir skysčius gauna tiesiogiai į veną (intraveniniu būdu). Papildomai gydytojas gali skirti:
·    Viduriavimą stabdančius vaistus, kurie sulėtina žarnų judesius ir sutirština išmatų koncentraciją, tačiau gali prailginti pasveikimo laiką;
·    Antibiotikus. Jei gydytojas įtaria, kad salmonelių bakterijos pateko į jūsų kraujotaką arba turite rimtų imuninės sistemos sutrikimų, jums gali būti paskirti antibiotikai, tačiau jų vartojimas gali prailginti sirgimo periodą ir padidinti riziką ligos atsinaujinimui.


Prevencija
Jūs galite patys pasirūpinti, kad būtų išvengta bakterijų plitimo ir perdavimo kitiems. Imtis prevencinių priemonių labai svarbu, ruošiant maistą, rūpinantis kūdikiais, prižiūrint vyresnio amžiaus žmones ir suaugusiems žmonėms, kurių sutrikusi imuninė sistema. Vartokite tik gerai ir tinkamai termiškai apdorotą maistą, nedelsdami užsaldykite maisto produktus, jei jų iškart negaminate.
Nusiplaukite rankas
Dažnas ir kruopštus rankų plovimas gali padėti išvengti salmonelių patekimo į burną ar ant maisto, kurį jūs gaminate. Nusiplaukite rankas po to, kai:
·    Naudojotės tualetu
·    Keitėte vystyklus
·    Lietėte žalią mėsą arba paukštieną
·    Valėte, lietėte naminių gyvūnėlių išmatas
·    Lietėte roplius ar paukščius
Siekiant išvengti kryžminio užteršimo:
·    Šaldytuve laikykite žalią mėsą, paukštieną ir jūros gėrybės atskirai nuo kitų maisto produktų
·    Jei įmanoma, turėkite dvi pjaustymo lenteles savo virtuvėje – vieną žaliai mėsai, o kitą vaisiams ir daržovėms
·    Niekada nedėkite paruošto maisto ant neplautų virtuvinių lentelių, ant kurių anksčiau buvo žalia mėsa
·    Venkite valgyti žalius kiaušinius
·    Jei turite vartoti produktus, kuriuose yra kiaušinių, įsitikinkite, kad jie buvo pasterizuoti.

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai