Pirmoji pagalba apsinuodijus

Apsinuodijimas maistu, alkoholiu, vaistais, cheminėmis ar kitomis medžiagomis – pakankamai dažnas reiškinys, todėl labai svarbu laiku atpažinti pagrindinius simptomus ir suteikti žmogui pirmąją pagalbą apsinuodijus.

DAŽNIAUSI APSINUODIJIMO SIMPTOMAI

Tarp pagrindinių požymių dažniausiai minimas pykinimas, vėmimas, viduriavimas, apetito stoka, galvos bei pilvo skausmas ir padidėjusi kūno temperatūra, tačiau priklausomai nuo apsinuodijimo tipo, jie gali šiek tiek skirtis. Apsinuodijus alkoholiu, galimi traukuliai, regos sutrikimai ar netgi sąmonės netekimas, tuo tarpu narkotinių medžiagų poveikis pasireiškia ryškiais elgesio pokyčiais. Visi šie simptomai rodo, jog asmeniui būtina pirmoji pagalba apsinuodijus – šiuo atveju ją svarbu suteikti teisingai.

PIRMOJI PAGALBA APSINUODIJUS MAISTU AR ALKOHOLIU

Dažniausiai apsinuodijama grybais, žuvimi, pasenusiais produktais ar pernelyg dideliu svaigiųjų gėrimų kiekiu, tačiau pasitaiko ir kitų atvejų. Tuomet turėtų būti suteikiama tokia pirmoji pagalba apsinuodijus:

  1. Pastebėję pirmuosius apsinuodijimo simptomus, kuo greičiau kvieskite greitąją pagalbą.
  2. Tuomet pasistenkite išplauti skrandį, kitaip tariant – sukelkite vėmimą. Tam ypač tinka šiltas vandens, sodos ir druskos mišinys. Atkreipkite dėmesį, kad plauti skrandžio negalima tais atvejais, kai ligonį ištinka širdies priepuolis, infarktas ar jis nėra sąmoningas, pastebimi traukuliai. Vėmimo nereikia sukelti ir pusės metų neturintiems kūdikiams ar už kelių mėnesių gimdysiančioms moterims.
  3. Pastebėjus, kad asmuo yra nesąmoningas ar itin mieguistas, reikėtų jį paguldyti ant šono, o jei jis vemia – žiūrėti, jog neužspringtų.
  4. Apsinuodijus maistu, rekomenduojama duoti vaistų, kurie laisvina vidurius.
  5. Pasistenkite užtikrinti, kad ligonis gautų pakankamai skysčių – vandens, karštos arbatos ir kitų panašių gėrimų.
  6. Šiltai jį apklostykite, jei reikia, ant galvos uždėkite šaltą kompresą.

PIRMOJI PAGALBA APSINUODIJUS VAISTAIS

Šį apsinuodijimą lengviausia atpažinti, jei šalia žmogaus pastebite tuščių vaistų pakuočių ar žinote, jog jis vartoja tam tikrus medikamentus. Požymiai gali skirtis priklausomai nuo tam tikro preparato, tačiau bet kuriuo atveju Jums reikėtų atlikti šiuos veiksmus:

  1. Iškvieskite greitąją pagalbą ir suteikite specialistams kaip įmanoma daugiau informacijos apie paciento būklę ir galimai vartotus vaistus.
  2. Tais atvejais, kai žmogus yra sąmoningas, reikėtų jo pasiteirauti apie vartotus medikamentus ir jų kiekį, o jei radote jį be sąmonės, kuo skubiau teks pradėti pirminį gaivinimą.
  3. Vėmimą sukelkite tik tuomet, jei taip rekomendavo specialistas.
  4. Nepalikite ligonio vieno ir iki medikų atvykimo atidžiai stebėkite jo būklę.

PIRMOJI PAGALBA APSINUODIJUS NARKOTINĖMIS MEDŽIAGOMIS

  1. Apsinuodijus šiomis medžiagomis svarbu kuo greičiau iškviesti greitąją pagalbą.
  2. Sąmonę praradusiems asmenims reikia atlikti gaivinimą, o jei žmogus sąmoningas, pasistenkite išsiaiškinti, kokias medžiagas jam teko vartoti. Aptikę šių medžiagų namuose, būtinai jas surinkite.
  3. Atidžiai stebėkite ligonio būklę ir nepalikite jo be priežiūros.