Koronavirusas – kaip apsisaugoti?

Koronavirusas (SARS-CoV-2) plinta jau ne tik Azijoje, bet ir Europoje. Labai didelė tikimybė, kad koronavirusas greit pasieks ir Lietuvą. Šioje situacijoje ypatingai svarbus mūsų visų sąmoningumas ir higienos taisyklių laikymasis.  Reaguodami į situaciją pateikiame išsamią, mokslu paremtą instrukciją, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso,  bei sumažinti jo plitimą.

RANKŲ HIGIENA GALI PADĖTI IŠVENGTI KORONAVIRUSO

Šią rekomendaciją turbūt esate girdėjęs kiekvienas, tačiau mūsų vedamų higienos kursų metų įsitikinome, kad daugelis suaugusiųjų nemoka tinkamai nusiplauti rankų. O, ši profilaktikos priemonė yra ypatingai svarbi ne tik siekiant išvengti koronoviruso, bet ir kitų pavojingų mikroorganizmų, nes net 80 procentų ligų sukėlėjų plinta būtent per nešvarias rankas. Tad, labai rekomenduojame, įsigilinti į žemiau aprašytą rankų plovimo procedūrą, nes rankas yra svarbu ne tik dažnai, bet ir taisyklingai plauti.

Kada reikia plauti rankas?

  • Visada, kai jos nešvarios.
  • Prieš pradedant valgyti
  • Pasinaudojus tualetu,
  • Prieš ir po maisto gaminimo,
  • Prieš maitinant vaikus,
  • Pakeitus sauskelnes,
  • Sugrįžus namo,
  • Pasinaudojus visuomeniniu transportu,
  • Pabuvus viešose vietose: parduotuvėse, teatre, kine, poliklinikoje etc.
  • Pabendravus su sergančiu asmeniu,
  • Po nosies valymo,
  • Po kontakto su kito žmogaus biologiniais skysčiais (reikalinga ir rankų dezinfekcija)
  • Po sąlyčio su gyvūnais.

Kaip taisyklingai plauti rankas?

Labai svarbu išmuiluoti ir patrinti visus paviršius

Norint išvengti užsikrėtimo infekcinėmis ligomis, labai svarbu plaunant rankas išmuiluoti ir patrinti visus paviršius, nepamirštant tarpupirščių ir panagių. Rankų plovimo procedūra pavaizduota 1 pav.

1 pav.  Rankų plovimas. Paruošta pagal PSO informaciją

Kokia turi būti rankų plovimo trukmė?

Visa rankų plovimo procedūra turi užtrukti netrumpiau kaip 40-60 sekundžių. Rankos muiluojamos turi būti 20-30 sekundžių. Kuo ilgiau ir kruopščiau bus plaunamos rankos,  tuo bus geresnis rezultatas. Kartais vaikams, o ir suaugusiems sunku susigaudyti laike, tad labai puikus ir linksmas triukas plauti rankas dainuojant dainą: „Su gimimo diena, su gimimo diena, su gimimo, su gimimo, su gimimo dienaaaaaa, valio, valio…“ Jei dainuojama neskubant, tai užtruks apie 20 s, jei plaunant rankas sudainuosite du kartus rankos bus idealiai švarios.  Ant per trumpai ir ne kruopščiai plaunamų rankų  mikroorganizmai išlieka.  2 pav. galite pamatyti įvairių rankų plovimo technikų rezultatus. Tokį pat testą atliekame ir mūsų vedamų higienos kursų metu, mokydami kursų dalyvius taisyklingai plauti rankas.

2 pav. Įvairių rankų plovimo technikų efektyvumas. 

Kaip rankas nusausinti?

Nusiplovus rankas neskubėkite užsukti vandens čiaupo – tegul vanduo bėga, kol rankas nusausinsite popieriniu rankšluosčiu viešose vietose ar paparastu rankšluosčiu namuose. Čiaupą užsukite tuo pačiu rankšluostėliu, kuriuo sausinote rankas ir jį išmeskite, arba alkūne. Tai labai svarbus momentas, nes vandens čiaupą atsukate nešvariomis rankomis, jei nusiplovus rankas jį užsuksite švaria ranka, yra didelė tikimybė, kad ant čiaupo likę mikroorganizmai vėl pateks ant rankų. Norint išvengti koronaviruso net ir namuose higieniškiau naudotis popieriniais rankšluostėliais.  

Kokios rankų plovimo priemonės tinka kovai prieš koronavirusą?

Skystas muilas yra geriausias pasirinkimas, nes per jį neplinta mikrobai, taip pat dažnai jo sudėtyje yra odą minkštinančių ir stiprinančių medžiagų, kurios padeda išsaugoti odos barjerinę funkciją. Kietasis muilas rekomenduojamass tais atvejais, kai juo naudojasi vienas asmuo arba šeima, kurios visi nariai yra sveiki.

Kur dažniausiai kaupiasi ligas sukeliantys mikroorganizmai?

Siekiant maksimalios apsaugos nuo koronaviruso svarbu žinoti ir tai, kad puikios virusų „slėptuvės“ yra:

  • Žiedai ir kiti rankų papuošalai. Po žiedais kai kurie mikroorganizmai gali išgyventi net kelis mėnesius.
  • Panagės ir nagai. Po ilgais nagais lengvai telkiasi mikroorganizmai, nes tokias panages sunku išplauti. Besilupančio nagų lako dalelės gali padidinti mikroorganizmų skaičių ant pirštų. Taip pat esant lakuotiems nagams sunku įvertinti panagių švaros būklę. Rekomenduotini ne ilgesni kaip 0,5 cm ilgio nagai. 

Kaip tinkamai dezinfekuoti rankas norint apsisaugoti nuo koronaviruso?

Siekiant dar didesnės apsaugos, rekomenduojama rankas dezinfekuoti etilo alkoholio turinčiu antiseptiku. Veiksmingiausi antiseptikai yra tie, kurių sudėtyje  yra gryni 60-80 proc. alkoholiai – etanolis, izopropanolis, n-propanolis, arba šių medžiagų mišiniai. Maksimali rankų švara pasiekiama, jei rankų dezinfekcija atliekama rankas nusiplovus muilu, bet jei nėra galimybės to padaryti galima atlikti tik rankų dezinfekciją.

  • Svarbu žinoti, kad antiseptikas turi būti įtrinamas tik į sausas rankas. Jeigu naudosime antiseptiką po plovimo muilu, rankas būtina kruopščiai nusausinti rankšluostėliu ir dar leisti joms natūraliai išdžiūti.
  • Antiseptiko iš dozatoriaus reikia išspausti pilną saują.
  • Antiseptikas įtrinamas, atliekant tokius pat judesius, kokie buvo atliekami plaunant rankas (1pav.), tol, kol rankos visiškai išdžius

Jei nėra galimybių nusiplauti rankų, jokiu būdu nešvariomis rankomis, ypač būnant viešose vietose, nelieskite savo veido, burnos, akių ir nosies!

LAIKYKITĖS KOSULIO ETIKETO

Kosėkite, čiaudėkite į  savo alkūnę arba vienkartinę nosinaitę ir ją nedelsdami išmeskite į šiukšliadėžę.

DĖVĖKITE MEDICININĘ KAUKĘ

PSO duomenimis nėra įrodymų, kad vien tik kaukės dėvėjimas apsaugotų sveiką žmogų nuo užsikrėtimo, tačiau ji labai svarbi siekiant sumažinti viruso plitimą iš jau sergančio asmens kvėpavimo takų.

Kada reikia dėvėti kaukę?

Jei karščiuojate, kosite, sluoguojat būtinai dėvėkite medicininę kaukę būdami viešose vietose, poliklinikoje ar kitose žmonių susibūrimo vietose ir žinoma savo namuose siekdami apsaugoti savo artimuosius.

Kaip taisyklingai užsidėti ir nusiimti medicinę kaukę?

  • Labai svarbu kaukę užsidėti taip kaip rekomenduoja gamintojas. Taisyklingai uždėta kaukė turi dengti nosį ir smakrą, o per jos šonus kvėpuojant neturi sklisti oras – visą iškvėptą orą turi „sugauti“ kaukė.
  • Kaukė turi būti keičiama iškart, kai ji sudrėksta. Keičiant kaukę nauja, senąją kaukę reikia nuimti neliečiant paviršiaus į kurį buvo kvėpuojama. Kaukė  nuimama liečiant gumeles ar raišelius, kuriais buvo tvirtinama prie galvos.
  • Kaukė turi būti atsargiai įdedama į polietileninį maišelį ir išmeta į šiukšliadėžę.
  • Nusiėmus kaukę labai svarbu tinkamai nusiplauti rankas ir tinkamai užsidėti naują kaukę. Užsidėjus naują kaukę vėl būtina nusiplauti rankas.
  • Antrą kartą kaukė nėra tinkama naudoti.
  • Marlinės ar medvilninės kaukės nėra rekomenduojamos jokiais atvejais.

LAIKYKITĖS SAUGAUS ATSTUMO

Lengviausia užsikrėsti koronavirusu masiniuose renginiuose, oro uostose, prekybos centruose, gydymo įstaigose ir kitose vietose, kur yra daug žmonių. Jei to neįmanoma išvengti, laikykitės dviejų metrų atstumu nuo kosinčio ar čiaudinčio žmogaus, kad sumažintumėt užsikrėtimo riziką. 

DAŽNAI VĖDINKITE PATALPAS

Kiek įmanoma dažniau vėdinkite patalpas. Efektyviausias patalpų vėdinimo būdas yra skersvėjinis, kuomet 5-10 minučių yra atidaromi visi langai (ir laukinės durys, jei patalpos vėdinamas individualiame name) ir taip sudaromas skersvėjis. Nuolat atidaryta orlaidė ar truputį pravertas kambario langas yra ne tik neekonomiškas, bet ir neefektyvus vėdinimo būdas, nes nevyksta oro, o su juo ir virusų migracija. 

TINKAMAI VALYKITE PAVIRŠIUS

Kiek laiko koronavirusas išgyvena aplinkoje?

Preliminariais naujausių tyrimų duomenimis naujasis koronavirusas (SARS- CoV-2) ant aplinkoje esančių skirtingų paviršių gali išgyventi iki 7 dienų  ir sugeba išsilaikyti ant įvairių medžiagų tokių kaip:  plienas, aliuminis, medis, popierius, plastikas ir lateksas.

Kaip ir kuo dezinfekuoti paviršius, norint apsisaugoti nuo koronaviruso?

  • Siekiant sunaikiti koronavirusą aplinkoje, paviršius rekomenduojama pirmiausia nuvalyti vandeniu ir plovikliu, po to dezinfekuoti viena iš šių medžiagų: 0,1% natrio hipochloritu, 0,5% vandenilio peroksidu arba 62% –71% etanoliu. Minėtos medžiagos koronavirusą sunaikina per 1 minutę.
  • Pigiausia iš paminėtų medžiagų yra paprastas baliklis pvz. „Ace“, nes jo sudėtyje yra 5% natrio hipochlorito. Įprastam balikliui paruošti rekomenduojama praskiesti jį santykiu 1: 100, gaunant 0,05% galutinės koncentracijos. Todėl tikslinga standartinį baliklį skiesti santykiu 1:50, jei norima jį naudoti kaip dezinfekcijos priemonę siekiant sunaikinti koronavirusą. Mažų paviršių dezinfekavimui puikiai tinka 62-71% etanolis. Nuvalius paviršius reikia palaukti bent 1 minutę.
  • Rekomenduojama kasdien dezinfekuoti dažnai liečiamus paviršius: stalviršius, stalčius, durų rankenas, vonios kambario įrangą, tualetus, telefonus, klaviatūrass, planšetinius kompiuterius  ir naktinius stalelius. Iškart nuvalykite visus paviršius, ant kurių gali būti kraujo, išmatų ar kūno skysčių.

ATSISAKYKITE KELIONIŲ 

Jei keliauti privalote darbo ar kitais reikalais sekite nuolat atnaujinamą užsienio reikalų ministerijos informaciją, domėkites kokio lygio rizika užsikrėsti yra keliaujant jūsų numatyta kryptimi, laikykitės nacionalinio visuomenės sveikatos centro  (NVSC) rekomendacijų.

JEI KELIAVOTE Į KARŠTUOSIUS KORONAVIRUSO EPIDEMIJOS TAŠKUS

Būkite sąmoningi, likite namuose ir stebėkite savo ir savo vaikų sveikatą 14 dienų.  14 dienų trunka koronaviruso inkubacinis periodas – per visą šį laiko tarpą gali pasireikšti liga, jam pasibaigus yra saugu grįžti į darbus, o vaikams į ugdymo įstaigas. 

JEI SUSIRGOTE KORONAVIRUSO SUKELTA LIGA COVID-19

Kokie yra koronaviruso sukeltos ligos požymiai?

  • Dažniausi koronaviruso infekcijos simptomai yra karščiavimas (preliminariais duomenimis jis pasireiškia 90,9% ligonių), kosulys (70,8%), raumenų silpnumas ir nuovargis (41 %).
  • Pasireiškus tokiems peršalimo ligos simptomams kaip karščiavimas, kosulys, raumenų silpnumas ir nuovargis ir neseniai lankėtės Azijoje ar Italijoje ar kitoje didelės rizikos šalyje, bet nesergate  sunkiomis širdies, kraujagyslių, plaučių ligomis bei sunkiai kontroliuojamu cukriniu diabetu – NEPANIKUOKITE! Jei ir sergate koronoviruso sukelta liga COVID-19, didžiausia tikimybė, kad šis susirgimas nebus sunkus.

Ką daryti susirgus koronaviruso sukelta infekcija?

  • Variantas A – skambinate karštąja koronaviruso linija 1808 arba savo šeimos gydytojui.
  • Variantas B – nedelsiant gulatės į lovą ir izoliuojatės nuo šeimos narių. 
  • Kadangi, specifinių vaistų nuo koronaviruso nėra, reikia taikyti simptominį gydymą namuose: karščiavimą slopinti antipiretikais pvz. ibuprofenu ar paracetamoliu, arba naudoti šiuos vaistus pakaitomis (pirmas dienas, jei karščiavimą įmanoma toleruoti, vaistų nuo karščiavimo reiktų vengti), bei gerti LABAI DAUG SKYSČIŲ (arbata, vanduo, druskiniai tirpalai, mineralinis vanduo), kad būtų atstatytas skysčių ir druskų, netektų karščiuojant, balansas. 
  • Apie tai kaip gydyti karščiuojančius vaikus kviečiame skaityti  https://www.svarbuszingsnis.lt/pirmoji-pagalba-karsciuojanciam-vaikui 
  • Jei gydantis namuose, kelių dienų bėgyje jūsų būklė pablogėtų, jaustumėte didelį silpnumą, kokio iki šiol nėra tekę patirti ir prasidėtų dusulys, nedelsiant skambinkite telefonu 112, nes jums greičiausiai yra būtinas gydymas ligoninėje. 

STIPRINKITE IMUNINTETĄ

Imunitetą stiprinti niekada nėra vėlu ir būtent stiprus imunitetas yra svarbiausias kovoje ne tik su koronavirusu, bet ir su kitais virusais.

  • Miegas. Miegokite 8-10 valandų per naktį nepertraukiamu miegu. Prieš miegą venkite ekranų, saldžių užkandžių ir kofeino.
  • Vanduo. Išgerkite 8 stiklines vandens per dieną. Visada su savimi turėkite vandens gertuvę.
  • Sveika mityba. Reguliariai maitinkitės maistu, kuriame gausu baltymų ir skaidulų ir vitaminų. Venkite saldžių ir miltinių patiekalų.
  • Fizinis aktyvumas. Kasdieniai pasivaikščiojimai gryname ore stiprina stiprina imunitetą. Skirkite bent valandą per dieną tokiems pasivaikščiojimams.
  • Kvėpavimo takų gleivinė. Vieni iš koronaviruso patekimo „vartų“ yra nosies gleivinė. Profilaktiškai ją galima pastiprinti patepant medetkų aliejumi ar propoliu.
  • Vitaminas D. Šio vitamino trūksta daugeliui iš mūsų, tad šaltuoju metų laiku visi vaikai ir suaugusieji, norintys išlaikyti stiprų imunitetą turi gerti šį vitaminą. Taip pat labai svarbu kuo ilgiau būti lauke, nes net ir debesuotą, nesaulėtą dieną mūsų odą pasiekia vitaminas D.
  • Pozityvus mąstymas. Ne be reikalo sakoma: „Visos ligos nuo nervų“- stresas imunitetą silpnina labiausiai. Nevarginkite jo negatyviomis mintimis, atraskite tai, kas jus džiugina ir suteikia ramybę. Jūsų imunitetas jau yra sutikęs daugybę pavojingų mikroorganizmų ir sėkmingai susidorojo su jais, tad ir koronavirusas jo neišgąsdins!