Gyvūnų įkandimai ir pirmoji pagalba žaizdų atveju

Dėl gyvūnų įkandimo paprastai pažeidžiama oda, prasideda kraujavimas, gali būti durtinių ir traiškytinių sužeidimų ir/ar mėlynių. Nedideliems įkandimams gydyti pakanka kruopščiai nuplauti, išvalyti žaizdą ir patepti antibakteriniu tepalu, bet visas kąstines veido ir rankų žaizdas turi apžiūrėti medikai. Po kačių įkandimo infekcijos pavojus didesnis nei po šunų. Net jei pastaruoju metu nesate skiepyti nuo stabligės, jei pažeista oda, reikia pasiskiepyti per 24 valandas.

  • Nedidelė žaizda. Jei žaizda nedidelė, odos vientisumas pažeistas nestipriai ir nėra pasiutligės pavojaus, žaizdą reikia gydyti kaip įprasta. Švariai nusiplovę rankas su muilu ir vandeniu, kad neužkrėstumėte žaizdos, išvalykite žaizdą nuo vidurio į išorę su muilu ir vandeniu. Spustelėkite žaizdą, kad liautųsi kraujavimas. Patepkite žaizdą antibakteriniu tepalu, kad neprasidėtų infekcija. Kai žaizda nustoja kraujuoti, apriškite tvarsčiu arba užklijuokite pleistrą su tamponu.
  • Gili žaizda. Jei kąstinė žaizda yra labai gili ir labai kraujuoja, stipriai spauskite kraujuojantį židinį steriliu tamponu ar švarios medžiagos skiaute, kol kraujavimas sumažės. Jei tamponas permirksta krauju, jokiu būdu jo nenuimkite dėkite ant viršaus kitą. Jei įmanoma pakelkite sužeistą kūno dalį virš širdies lygio. Kreipkitės pas gydytoją.
  • Žaizdos infekcija. Jei atsiranda žaizdos infekcijos požymiai tokie kaip patinimas, paraudimas, skausmas kuo skubiau kreipkitės pas savo gydytoją.
  • Įtariant pasiutligę. Jei įtariate, kad gyvūnas, kuris jums įkando gali sirgti pasiutlige (laukinis gyvūnas, neaišku ar gyvūnas skiepytas nuo pasiutligės), kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.
  • Žmogaus įkandimas. Įkandus žmogui, kuo skubiau kreipkitės į medikus.

Svarbu

Jei gyvūnas perkanda odą visada yra pavojus susirgti stablige. Jei toks žmogus yra pilnai paskiepytas nuo stabligės ir nuo paskutinės vakcinos dozės praėjo ne daugiau kaip 10 metų , o žaizdos nedidelės ir neužterštos, papildoma vakcinos dozė nereikalinga. Kitais atvejais gydytojas jums pasiūlys pasiskiepyti, kad būtų išvengta pavojingos gyvybei ligos – stabligės. Žmogus turėtų būti paskiepytas kiek įmanoma greičiau, geriausiai per 3 dienas nuo sužeidimo.

Įkandus gyvūnui, ypač neskiepytam, laukiniam yra rizika užsikrėsti pasiutlige. Žmogui didžiausią pavojų kelia greta gyvenantys šunys (iki 90% visų pasiutligės atvejų), katės, graužikai (pvz. žiurkės), šikšnosparniai, lapės, rečiau – kiti gyvūnai. Pasiutligė- mirtinai pavojinga nervų sistemos liga- plinta per infekuoto gyvūno seiles. Pirmieji simptomai panašūs į gripo, vėliau prasideda veido paralyžius, gerklės traukuliai, sutrinka orientacija, ištinka koma. Todėl įkandus gyvūnui visada labai svarbu apsilankyti pas gydytoją ir pasitarti dėl skiepų, ypač jei įtariate, kad įkandęs gyvūnas gali sirgti pasiutlige.

Daugiau apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai