Džiugios naujienos: Lietuvoje plečiasi defibriliatorių tinklas

Vasario 28 dieną įvyko oficialus automatinių išorinių defibriliatorių (AED), įrengtų LIDL parduotuvėse pristatymas, kuriame dalyvavo ir mūsų pirmosios pagalbos lektorius. Nuo šiol visose Lietuvos LIDL tinklo parduotuvėse bus galimybė suteikti pirmąją pagalbą žmogui, kurį ištiko staigus širdies sustojimas. Džiaugiamės, kad vis didesnis dėmesys yra kreipiamas į pirmąją pagalbą ir kad AED tinklas Lietuvoje plečiasi ir norime priminti kokia jo funkcija ir kodėl svarbu, kad jų būtų kuo daugiau.

Nuo kokių ligų dažniausiai miršta lietuviai?

Mes, vesdami pirmosios pagalbos kursus visada akcentuojame, kad dažniausia lietuvių mirties priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos. 2016 metais šios ligos sudarė 56,2 procentus visų mirties atvejų. Dažniausiai nuo šių ligų 2016 metais mirė vyresni nei 64 metų žmonės (65,3 procentai). 15-44 metų amžiaus grupėje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų buvo 14,6 procentai,  45-64 metų amžiaus grupėje – 33,1 procentas. Šie duomenys liūdina, nes širdies ir kraujagyslių ligos nėra tik senų žmonių mirties priežastis, pakankamai dažnai šios ligos ir mirtys  užklumpa jaunus ir darbingo amžiaus žmones.

Dažniausiai mirtis dėl širdies ir kraujagyslių ligų užklumpa staiga ir  netikėtai sustojus širdžiai dėl miokardo infarkto, širdies ritmo sutrikimų etc. Neretai jaunas ar vidutinio amžiaus žmogus net nežino, kad serga širdies ar kraujagyslių liga. Širdis gali sustoti bet kur: namuose, darbovietėje, gatvėje, parduotuvėje. Dažniausiai tokiais atvejais šalia nebūna profesionalaus mediko, šių įvykių liudininkais tampa šeimos nariai, bendradarbiai ar tiesiog praeivis gatvėje ar parduotuvėje. Tos pirmosios minutės po širdies sustojimo yra gyvybiškai svarbios. Per pirmąsias 3-5 minutes po sąmonės netekimo atliktas pradinis gaivinimas 2-3 kartus padidina išgyvenamumo šansus,  defibriliacija – 50-70 procentų. Todėl pirmoji pagalba turi būti suteikta kuo skubiau. Žmogui, kuris yra be sąmonės ir nekvėpuoja yra gyvybiškai svarbu, kad kuo greičiau būtų atliktas elektros šokas išoriniu automatiniu defibriliatoriumi (AED) ir pradinio gaivinimo veiksmai.

Kas yra automatinis išorinis defibriliatorius (AED)?

Kadangi mūsų šalyje vis dar pernelyg retai naudojamas defibriliatorius, kas tai – daugeliui pakankamai dažnai iškylantis klausimas. Automatinis išorinis defibriliatorius (AED) yra mažas, lengvas ir nešiojamas elektroninis prietaisas. AED sukelia elektros smūgį, kuris praeina pro krūtinės ląstos sieną, pasiekia sustojusią širdį ir priverčia ją plakti. Įrodyta, kad tai yra vienas iš svarbiausių įrankių, skirtų žmonėms, kurie kenčia dėl staigaus širdies sustojimo, gelbėti. Todėl labai svarbu, kad AED tinklas būtų pakankamai platus, o defibriliatoriai lengvai prieinami. Tuomet, kai kalbama apie širdies defibriliatorius, kaina nėra esminis faktorius – juk šio prietaiso pagalba galima išgelbėti žmogaus gyvybę!

Kas yra staigus širdies sustojimas?

Tai nutinka, kai širdies funkcija sutrinka staiga. Širdis nebegali pumpuoti kraujo į likusį kūną. Nereikia širdies sustojimo maišyti su miokardo infarktu (jo metu užsikemša širdies kraujagyslės ir širdies raumuo negavęs maitinimo miršta), staigus širdies sustojimas yra elektros problema, dėl kurios atsiranda nenormalus širdies ritmas, užkertantis kelią širdžiai pumpuoti kraują į visus gyvybiškai svarbius organus.

Staigus širdies sustojimas yra nenuspėjamas; tai gali įvykti bet kur, bet kada, bet kokio amžiaus žmogui ir be jokių įspėjamųjų simptomų. Kiekvieną minutę iki AED panaudojimo išgyvenimo tikimybė sumažėja po 7-10%. Šiais laikais laikas yra esminis dalykas ir vienintelis veiksmingas įsikišimas į šią mirties ir gyvybės kovą tai –  AED panaudojimas. Tad įstaigose, kuriose yra defibriliatorius, kiekvienas iš mūsų gali jaustis kur kas saugiau. Būtent dėl šios priežasties norintiems iš anksto užkirsti kelią nelaimėms rekomenduojama įsigyti defibriliatorius – jų kaina tikrai yra prieinama.

Kaip veikia AED?

AED yra suprogramuotas, kad atpažintų ir sukeltų elektros šoką dviejų tipų nenormalių širdies ritmų atvejais: skilvelių virpėjimo ir  ventrikulinės tachikardijos. Taigi,  AED nestabdys normaliai plakančios širdies, jis suveiks tik aptikęs tuos du anksčiau minėtus nenormalius širdies ritmus. Jei AED atpažįsta bet kurį iš šių ritmų, jis pasikraus ir informuos (paprastai balso komanda), kad rekomenduojama atlikti šoką. Šoko tikslas yra ištaisyti neįprastus elektros sutrikimus, dėl kurių atsiranda nereguliarus širdies ritmas ir atkurti  įprastą širdies ritmą.

AED naudojimas – žingsnis po žingsnio vadovas

Kadangi visi AED duoda aiškius balso patarimus ir dauguma turi aiškias ir vizualias instrukcijas, jie gali būti naudojami bet kur, nepriklausomai nuo patirties ir amžiaus. Iš tiesų, naudoti AED yra vienas iš paprasčiausių pirmosios pagalbos būdų, kuriuos galite lengvai išmokti ir jūs išklausę pirmosios pagalbos kursus.

Kai paspausite ĮJUNGTI  mygtuką arba atidarysite AED dangtelį, jis padės jums atlikti šiuos išsamius veiksmus su aiškiais balso patarimais:

  1. Skambinkite 1-1-2 (kai kurie defibriliatoriai automatiškai skambina pagalbos numeriu, atidarius jo dangtelį, apie tai būsite informuoti garsine komanda)
  2. Apnuoginkite krūtinės ląstą.
  3. Įsitikinkite, kad krūtinė yra sausa – AED elektrodo plastikinis dėklas geriau lips prie sauso paviršiaus. Jei krūtinė yra labai plaukuota, o jūs turite sąlygas – nuskuskite ją.  
  4. Vieną elektrodą atskirkite nuo plastikinio dėklo ir uždėkite ant nuogos krūtinės ląstos, dešinėje, viršutinėje jos dalyje, tiesiai po raktikauliu. Atskirkite antrąjį elektrodą ir uždėkite jį ant nuogos krūtinės ląstos, kairėje, apatinėje jos dalyje, tiesiai po speneliu. Kai kurie elektrodai turi naudingų diagramų, nurodančių, kur jie turėtų būti padėti.
  5. Atsukite atgal ir užtikrinkite, kad niekas nesiliestų su asmeniu, kuriam bus atliekamas elektros šokas.
  6. Paspauskite mygtuką ANALIZUOTI RITMĄ ant defibriliatoriaus ir sekite balso instrukcijas (kai kurie prietaisai automatiškai analizuoja ritmą).
  7. Kai AED ištirs širdies ritmą, per balso valdymą bus nurodyta, ar reikia šoko, ar ne.
  8. Jei reikia šoko, paspauskite mirksinčio smūgio mygtuką. Kai kurie AED automatiškai sukels elektros šoką be būtinybės nuspausti mygtuką.

Norite išmokti naudotis automatiniu išoriniu defibriliatoriumi (AED)?

Iš instrukcijos galima suprasti, kad automatinis išorinis defibriliatorius yra nesudėtingas prietaisas, tačiau juo naudositės ryžtingiau, jei būsite išklausę specialius kursus. Išmokti naudotis AED paprasta, mes rekomenduojame derinti pradinio gaivinimo  ir AED mokymąsi. „Svarbus žingsnis“ kviečia į išsamius pirmosios pagalbos mokymus. Mūsų tikslas išmokyti jus pradinio gaivinimo veiksmų ir naudotis automatiniu išoriniu defibriliatoriumi (AED) drąsiai! Tad mokymų metu tiksliau sužinosite, kas yra defibriliacija ir išmoksite prireikus suteikti ypač svarbią pagalbą.

Kviečiame pažiūrėti filmuką apie naujai įrengtų išorinių automatinių defibriliatorių (AED) pristatymą LIDL parduotuvėje.

Daugiau informacijos apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai