Rotovirusinės infekcijos plitimą gali sumažinti tinkami higienos įgūdžiai

Pagal užkrečiamų ligų prevencijos ir kontrolės centrų duomenis rotavirusas yra dažniausia priežastis sukelianti viduriavimą kūdikiams ir vaikams visame pasaulyje. Iki vakcinos sukūrimo, didžioji dauguma vaikų iki 5 metų amžiaus Jungtinėse Valstijose sirgo rotavirusu.
Rotaviruso infekcija yra labai nemaloni, tačiau paprastai ši infekcija gali būti gydoma namuose vartojant papildomus skysčius, siekiant išvengti dehidratacijos.

Kartais, esant sunkiai dehidratacija, reikia susirgusįjį guldyti į ligoninę tam, kad netektą skysčių kiekį būtų galima sulašinti į veną. Dehidratacija yra pagrindinė rotoviruso komplikacija ir pagrindinė vaikų mirties priežastis besivystančiose šalyse.
Skiepai yra veiksmingiausia priemonė kūdikiams, išvengti rotaviruso infekcijos. Vyresniems vaikams ir suaugusiems – kuriems paprastai neišsivysto tokie rimti rotoviruso simptomai – rankų higiena yra geriausia gynybos priemonė.

Simptomai


Rotaviruso infekcija paprastai prasideda karščiavimu ir vėmimu, po kurių seka 3-8 dienų trukmės vandeningas viduriavimas. Infekcija taip pat gali sukelti pilvo skausmus. Suaugusiems, kurie yra sveiki, rotaviruso infekcija gali pasireikšti tik lengvais simptomais arba jų gali nebūti iš vis.


Kada kreiptis į gydytoją


Skambinkite savo šeimos gydytojui, jei jūsų vaikui pasireiškė:
·    Dažnas viduriavimas arba viduriavimas su krauju;
·    Dažnas vėmimas arba vėmimas trunkantis ilgiau nei tris valandas;
·    39 C ar aukštesnė kūno temperatūra;
·   Dehidratacijos požymiai – burnos džiūvimas, verkimas be ašarų, vaikas mažai arba visai nesišlapina, vaikas neįprastai mieguistas ar abejingumas;
·    Jei vaikas yra irzlus ir atrodo, kad jam kažką skauda.


Suaugusieji turi kreipkitės į gydytoją, jei:
·    Viduriuojate ilgiau nei 24 valandas;
·    Dažnai  vėmiate, daugiau nei vieną ar du kartus per dieną;
·    Vemiate krauju;
·    Išmatose pastebite kraują;
·    Kūno temperatūra paklyla iki 39C ir aukštesnė;
·   Pasireiškia dehidratacijos požymiai – didelis troškulys, burnos džiūvimas, mažai arba visai nustojate šlapintis, stiprus silpnumas, galvos svaigimas stojantis.

Priežastys
Roto virusas yra randamas užkrėstų asmenų išmatose keletą dienų prieš pasireiškiant simptomams ir iki 10 dienų po simptomų išnykimo. Visu šiuo periodu virusas lengvai plinta tiesiogiai kontaktuojant su užsikrėtusiu asmeniu, net jei jam ir nepasireiškia jokie simtomai.
Roto virusas patenka į aplinką kuomet infekuotas žmogus nenusiplauna rankų po naudojimosi tualetu, po vystyklų keitimo sergančiam vaikui ar padėjus jam pasinaudoti tualetu. Virusas gali plisti per viską, ką nešvarios rankos palies, įskaitant maistą, žaislus ar namų apyvokos įrankius. Sveikas žmogus palietęs tokius užterštus daiktus ar neplautas rankas, o vėliau pats jų nenusiplovęs ir palietęs burną užsikrės šia infekcija.


Rotovirusu galima užsikrėsti daugiau nei vieną kartą, net jei buvote skiepytas, kadangi yra daug jo atmainų. Tačiau pakartotinos infekcijos paprastai sukelia švelnesnius simptomus.


Rizikos veiksniai
Rotoviruso infekcija yra labai dažna tarp 4 – 12 mėnesių amžiaus vaikų, ypač tų, kurie praleidžia dalį savo laiko vaikų priežiūros įstaigose (tai nutinka dėl nepakankamo darbuotojų ir vaikų higienos įgūdžių). Vyresnio amžiaus ir žmonės, kurie rūpinasi mažais vaikais taip pat turi didesnę tikimybę užsikrėsti.
Pastebėta, kad didesnė rizika užsikrėsti roto virusu yra žiemą arba vasarą.


Komplikacijos
Smarkus viduriavimas gali sukelti dehidrataciją, ypač mažiems vaikams. Negydantant, dehidratacija gali tapti pavojinga gyvybei būkle, nepaisant jos priežasties.

Diagnozavimas
Rotovirusinė infekcija paprastai diagnozuojama, atliekant  paciento ir jo išmatų apžiūrą (jos paprastai būna vandeningos, labai nemalonaus specifinio kvapo). Išmatų mėginys gali būti paimtas tam, kad patvirtinti diagnozę.

Gydymas ir vaistai
Specifinio rotovirusinės infekcijos gydymo nėra, o antibiotikai nėra veiksmingi kovojant su virusais. Paprastai infecija praeina pati per 3 – 8 dienų laikotarpį. Didžiausias rūpestis yra dehidratacija, todėl sergant būtina gerti daug skysčių. Valgykite daug skysčių turinčius produktus ir venkite gėrimų turinčių kofeino.

Prevencija
Pagrindinė prevencinė priemonė yra tinkami higienos įgūdžiai.  Labai svarbu, kad visi darbuotojai dirbantys su vaikais bei maistu išklausytų higienos įgūdžių kursus ir sugebėtų atpažinti šia ligą ir valdyti jos plitimą.
Tačiau kartais neįmanoma sukontroliuoti ligos vien švaria aplinka, todėl vaikus rekomenduojama skiepyti.


Rotaviruso vakcina yra labai veiksminga priemonė užkertanti kelią rotaviruso sukeliamiems simptomams, tai yra vėmimui ir viduriavimui. Rekomenduojamos dvi vakcinos:
1.    RotaTeq®, kuri yra duodama 3 kartus, kai vaiko amžius yra 2 mėnesiai, 4 mėnesiai ir 6 mėnesiai; arba
2.     Rotarix®, kuri yra duodama 2 kartus, kai vaiko amžius yra 2 mėnesiai ir 4 mėnesiai.
Abu rotoviruso vakcinos vartojamos per buną. Vakcinos yra labai veiksmingos (85% iki 98%), siekiant užkirsti kelią pasireiškimui sunkiems rotaviruso simptomams kūdikiams ir mažiems vaikams, tačiau rotoviruso vakcina neapsaugos nuo kitų virusų arba jų patogenų, kurie gali sukelti viduriavimą ar vėmimą.

Daugiau informacijos apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai