Cheminiai nudegimai

Cheminiai nudegimai dažniausiai patiriami netyčia prisilietus prie ėsdinančių cheminių medžiagų. Dažniausia cheminius nudegimus sukelia rūgštys ir šarmai. Traumos sunkumo laipsnis priklauso nuo patekusių chemikalų kiekio, nuo jų pažeistos kūno vietos ir nuo sąlyčio trukmės.

Pirmoji pagalba

  1. Pašalinkite nudegimo priežastį nuvalydami sausą cheminę medžiagą nuo odos ir plaudami vėsiu, bėgančiu nedidele srovele vandeniu 20 minučių ir daugiau
  2. Nuimkite drabužius ir papuošalus, kurie buvo užteršti cheminėmis medžiagomis
  3. Padenkite nudegusią vietą lengvu, sausu, steriliu ar švariu tvarsčiu
  4. Dar kartą keliolika minučių plaukite nudegusią vietą vandeniu, jei nukentėjusysis sako, kad deginantis skausmas stiprėja
  5. Duokite skausmą malšinančių vaistų. Šiam tikslui tinka ibuprofenas, paracetamolis.

Pasiskiepykite nuo stabligės. Visų nudegimų atvejais, ypač gilių yra tikimybė užsikrėsti stablige. Skiepytis nuo stabligės rekomenduojama kas 10 metų. Jei nuo paskutinio skiepo praėjo daugiau nei 10 metų, rekomenduojama pasiskiepyti, kad būtų išvengta sunkios, neretai mirtinos ligos.

Nedideli cheminiai nudegimai paprastai užgyja be tolimesnio gydymo.

Rekomenduojama skubiai vykti į gydymo įstaigą, jei:

  • Atsiranda šoko požymių, tokių kaip sąmonės praradimas, žmogus išblyškęs, išpiltas šalto prakaito, kvėpuoja greitai, paviršutiniškai.
  • Cheminis nudegimas pažeidė poodinius audinių sluoksnius arba nudegęs plotas yra didesnio nei 5-7,5 centimetrų skersmens
  • Chemiškai nudegintos tokios sritys kaip akys, rankos, pėdos, veidas, kirkšniai ar sėdmenys, ar didieji sąnariai.
  • Didelis skausmas, kurio nepadeda numalšinti nuskausminamieji vaistai.

Tokiais atvejais

  • Nuvilkite nuo aukos visus drabužius ir liepkite visu kūnu pasinerti į vonią su vandeniu, kol visiškai nusiplauna cheminė medžiaga.
  • Nuolat pilkite švarų, šviežią, drungną vandenį ant nudegimo vietos
  • Nuvežkite auką į artimiausią ligoninę arba kvieskite GMP 112

Jei jūs nesate tikras ar medžiaga yra toksiška, skambinkite į apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą tel nr. +370 5 236 20 52 arba +370 687 53378 ir pasikonsultuokite su ten dirbančiais konsultantais, kurie budi visą parą. Vykstant į gydymo įstaigą kartu pasiimkite cheminės medžiagos pakuotę arba jos aprašymą. Pakuotėje pateikta informacija padės medikams diagnozuoti apsinuodijimą ir paskirti reikiamą gydymą.

Daugiau informacijos apie mūsų paslaugas rasite čia:

Pirmosios pagalbos kursai  Higienos įgūdžių kursai  Alkoholio žalos kursai